Nowa hoodie w szafie? Skoro tu trafiłeś, zakładamy, że raczej nie pierwsza (i nie ostatnia). Bogata kolekcja bluz to cel każdego streetstylowca. Kiedy jednak mowa o porządkowaniu szafy – rzecz zaczyna się nieco komplikować. Szukasz opcji na lepsze zagospodarowanie półek, albo zwyczajnie marzysz o tym, aby oszczędzić sobie zachodu z częstym prasowaniem? Jeśli tak, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka technik, z pomocą których uporasz się z wylewającymi się z półek kapturami i rękawami bluz.
Dlaczego warto stać się mistrzem w składaniu hoodie?
Miękke i ciepłe, a do tego funkcjonalne dzięki kieszeniom, ściągaczom oraz nieodzownemu kapturowi – hoodies to baza streetwearowej szafy. Jak tu nie kochać ich wyjątkowego stylu? Jeśli jednak regularnie napotykasz trudności z opanowaniem techniki składania bluz, uczucie to może zostać poddane próbie. Zanim o tym, jak składać bluzy z kapturem, zastanówmy się jeszcze przez moment, dlaczego warto to robić. Hoodie, wykonana z grubej bawełnianej dresówki, zajmuje w szafie sporo miejsca. Kiedy złożysz na sobie dwie lub trzy sztuki, może okazać się, że miejsca na półce już brak, a poza szafą nadal straszy sterta rzeczy. Mało kto reaguje entuzjazmem na myśl o sprzątaniu szafy – nie wspominając o energii na składanie ubrań. Warto jednak nieco jej z siebie wykrzesać, bo dzięki dobrej technice składania w Twojej szafie zapanuje nie tylko porządek, ale także więcej przestrzeni!
Jak złożyć bluzę z kapturem
Jednym ze sposobów na to, jak złożyć bluzę z kapturem, jest stworzenie z niej kompaktowego pakietu. Jak to zrobić? Bluzę rozłóż na płaskiej powierzchni, „plecami” do góry. Rękawy złóż do środka i zagnij ich końcówki tak, aby kończyły się równo z krawędzią materiału. Następnie złóż brzeg materiału do wewnątrz. Długość tego marginesu wyznaczysz, kierując się punktem, w którym kończy się kaptur. Teraz złóż bluzę na pół i odwróć ją nadrukiem (lub miejscem, gdzie zwykle się on znajduje) do góry. Na koniec potraktuj kaptur jak pokrowiec, w którym zamkniesz hoodie. W tym celu odrzuć go do tyłu i wywiń na drugą stronę, do wnętrza chowając złożoną bluzę. Możesz ściągnąć troczki, dzięki czemu dodatkowo skompresujesz pakiet. Gotowe! Tak złożona bluza zmieści się zarówno na półce, jak i w szufladzie komody oraz w bagażu.
Bluzy można też przechowywać na wieszakach, ale biorąc pod uwagę, że zajmują sporo miejsca, nie jest to najefektywniejszy sposób na porządkowanie szafy. Co więcej, jeśli dana hoodie wykonana jest z ciężkiego i mięsistego materiału, podczas przechowywania na wieszaku, może ulec rozciągnięciu. Szczególnie narażona jest na to okolica ramion.
Szybkie składanie bluz z kapturem? Możliwe, ale…
Paradoksalnie, drugim argumentem za starannym składaniem bluz, okazuje się oszczędność czasu. Wypraną bluzę, jeśli tego wymaga, wyprasuj, a następnie dokładnie i równo poskładaj. Dzięki staranności i odpowiedniej technice po wyjęciu z szafy hoodie będzie ona gotowa do założenia, nie wymagając starcia ze stopą żelazka, a co najwyżej szybkiej terapii parownicą. Co więcej, nie będziesz tracić cennych minut na poszukiwania konkretnej sztuki na półce. Zdecydowanie, jest to opcja win-win!
Jak ładnie złożyć bluzę z kapturem, aby zaoszczędzić czas? W tym celu skorzystaj z metody zaproponowanej przez Marie Kondo. Bluzę rozłóż na płasko, najlepiej na krawędzi blatu, plecami do góry. Kaptur odrzuć tak, aby zwisał poza blat. Zacznij od złożenia brzegów i rękawów do wewnątrz, tworząc wąski pas materiału. Na złożone rękawy odłóż kaptur w taki sposób, aby jego brzegi nie wystawały poza bluzę (podobnie zrób z rękawami, jeśli są na tyle długie). Wygładź wszystko, a następnie złóż materiał na pół, na trzy, albo zroluj materiał – co sprawdzi się w przypadku cieńszych bluz. Tak złożone hoodies z łatwością pomieścisz na półkach szafy i ułożysz w walizce. Pamiętaj przy tym, że staranne składanie i rzadsze prasowanie, to prosta recepta na to, aby na dłużej zachować ulubione ubrania w dobrej kondycji!