Dobrze zawiązanie buty trekkingowe odwdzięczą się fantastycznym wsparciem podczas wędrówki, z kolei niewłaściwe wiązanie butów może spowodować, że skończysz lecząc odciski i obtarcia. Aby prawidłowo wiązać buty o wysokiej cholewce, pamiętaj na początku o paru kluczowych kwestiach. Zawsze zaczynaj wiązać buty trekkingowe od poluzowania sznurówek na całej długości cholewki, co pomoże idealnie dopasować ją do budowy Twojego podbicia. Po włożeniu stopy do środka podkurcz palce i wciśnij piętę aby upewnić się, że jest stabilna. Staraj się zawsze wiązać but ustawiając stopę i łydkę pod kątem prostym – dzięki temu unikniesz niepotrzebnych luzów wewnątrz buta. Ważną rolę w sznurowaniu butów pełni też prawidłowe ustawienie języka – powinien znajdować się na środku. Jego boczne brzegi warto wsunąć pod krawędzie cholewki, aby zabezpieczyć stopę w bucie przed deszczem czy śniegiem.
Sznurowanie butów z wysoką cholewką: klasyczny sposób
Jak klasycznie wiązać buty trekkingowe? Na początku wybierz luz w systemie sznurowania, począwszy od obszaru palców – cholewka powinna dobrze przylegać do łuku stopy. Po przeciągnięciu sznurowadeł przez wszystkie oczka (a przed przełożeniem ich przez haczyki) zawiąż je na węzeł chirurgiczny, czyli standardowy, ale z jednym dodatkowym przełożeniem sznurówki. Dzięki temu całość nie będzie się przesuwać. Po przeciągnięciu sznurowadeł przez pierwszą, najniższą parę haczyków pamiętaj o ponownym zastosowaniu węzła chirurgicznego, gdyż jest to punkt kluczowy dla stabilizacji kostki i ograniczenia tarcia w obszarze pięty. Po przeciągnięciu sznurówek przez wyższą parę haczyków, na samej górze butów zastosuj raz jeszcze znany Ci już, stabilny węzeł i dla pewności zabezpiecz całość kokardką.

Jak wiązać wysokie buty: „okienko”
Ten sposób wiązania docenią nie tylko osoby z wysokim podbiciem, ale wszystkie, którym dają się już we znaki skutki długodystansowych wędrówek i chciałyby odciążyć górną część stopy. Wiązanie butów metodą „okienko” zacznij, tak jak poprzednio, od ściągnięcia sznurówek tak, aby cholewka w dolnej części śródstopia w trakcie wędrówki przylegała prawidłowo. Następnie – w miejscu, gdzie odczuwasz dyskomfort – pomiń jedno lub dwa skrzyżowania, przewlekając sznurówki wzdłuż górnej części buta. Po przeciągnięciu ich przez pętelkę na języku, skończ sznurować buty trekkingowe tak samo, jak w metodzie klasycznej. Wysokie podbicie i zmęczona stopa lubią to!
Wiązanie butów trekkingowych z pominięciem kostki
Sposób wiązania butów trekkingowych, który zda egzamin na krótkich dystansach i podczas podróżowania w pozycji siedzącej. Ten rodzaj wiązania, w przeciwieństwie do poprzednich metod, nie wymaga zbierania luzu, choć, jeśli lubisz precyzyjne zasznurowanie butów, możesz oczywiście ściągnąć sznurowadła. Skorzysta na tym również wąska stopa. Następnie skrzyżuj sznurówki i owiń je wokół kostki, kończąc na wysokości ostatniej pary haczyków węzłem chirurgicznym i kokardką na górze buta. To dobry sposób, aby zadbać o swój komfort w sytuacji, w której nie grozi Ci kontuzja i możesz pozwolić sobie na swobodę.
Jak wiązać buty trekkingowe, aby uwolnić przód stopy
To sznurowanie butów trekkingowych jest dobrym pomysłem, gdy masz obolałe po długiej drodze lub pokaleczone palce. Wiązanie sznurówek rozpocznij od ich wyciągnięcia. Pomiń dolną część buta (jedno lub dwa oczka), a potem zawiąż sznurówki klasyczną metodą. Warto pamiętać, że to wygodne wiązanie butów nie jest polecane jako koło ratunkowe w przypadku za małych modeli. W trosce o swoje bezpieczeństwo i wygodę warto zainwestować w buty, która nie będą cisnąć w palcach czy na pięcie niezależnie od tego, jakie sznurowanie butów preferujesz.
Sznurówki – co trzeba o nich wiedzieć?
Zbyt śliskie sznurówki mogą zrujnować każdą wyprawę. Dobre sznurowadła do butów trekkingowych powinny być zrobione z bardziej szorstkiego materiału niż standardowe – dzięki temu nie będą wymagać poprawiania podczas długich tras, a węzeł pozostanie stabilny. Warto też zwrócić uwagę na końcówki – długie i wytrzymałe gwarantują dłuższe życie sznurowadeł. Wystarczy niewiele, aby oszczędzić sobie problemów przy wiązaniu butów!
Stosowanie powyższych wskazówek w praktyce pomoże Ci znaleźć wiązania butów pasującą nie tylko do rodzaju obuwia, ale także do budowy i potrzeb Twoich stóp. Wiązanie klasyczne, „okienko” czy może wiązanie butów, które pomoże sterować napięciem wokół kostki czy w przedniej części buta? Znajdź w sklepie JD swoje idealne obuwie trekkingowe wzbogacone o kultowe technologie, takie jak Gore-Tex i zdecyduj osobiście, co znaczy dla Ciebie odpowiednie wiązanie!