Gore-Tex to tajemnicza nazwa, którą często można znaleźć na butach oraz ubraniach w stylu outdoor i na innych wyspecjalizowanych produktach, przeznaczonych dla aktywnych użytkowników. Ci, którzy swoją przygodę z trekkingiem rozpoczęli już jakiś czas temu, traktują Gore-Tex jak dobrego starego znajomego. I to takiego, któremu wiele zawdzięczają. Czym jest ta popularna technologia i dlaczego to właśnie ją tak chętnie wybieramy?
Gore-tex: jak to działa?
Podstawową funkcją technologii, którą omawiamy, jest ochrona ciała przed wilgocią. Nie należy jednak mylić jej z impregnacją środkami chemicznymi. Gore-tex to membrana – część buta, kurtki lub innego produktu, która zapewnia mu wodoodporność bez utraty oddychalności. Modele wyposażone w tę technologię różnią się od na przykład kaloszy, które, choć są wodoszczelne, nie zapobiegają poceniu się i przegrzewaniu nogi wewnątrz buta, a także od kurtek przeciwdeszczowych starego typu. Membrana Gore-tex jest wykonana z teflonu, który dzięki rozciągnięciu zyskuje porowatą strukturę, umożliwiającą odprowadzanie wilgoci na zewnątrz – mikrootwory są w stanie przepuścić cząsteczkę pary wodnej, ale już nie kroplę wody. Niektóre z membran są dodatkowo wzmocnione warstwą poliuretenu. Gdzie się znajdują? Wewnątrz buta lub ubrania, blisko skóry, z którą współpracują. Gore-tex to technologia, która bazuje na prostych zasadach fizyki: każdy, nawet najmniejszy ruch, jaki wykonujemy, przyczynia się do tego, że wilgoć zostaje wypompowana na zewnątrz.
Na przekór złej pogodzie
Membrana chroni Twoją skórę nie tylko przed wilgocią, ale także przed zimnymi podmuchami – buty czy kurtki Gore-tex są w 100% procentach wiatroszczelne, choć jednocześnie powietrze jest w stanie przejść przez membranę, aby produkt oddychał. Największe znaczenie ma to w przypadku modeli z tekstylną cholewką, które bez technologicznego wsparcia nadają się tylko na ciepłe dni, a nie zdadzą egzaminu tam, gdzie pogoda często się zmienia. Jak dobrać membranę Gore-tex do swoich potrzeb? Szczególnie, że na rynku istnieje kilkaset rodzajów tego laminatu, na przykład The North Face Gore-tex? Przygotowując się do różnych aktywności, warto brać pod uwagę ich specyfikę. Na potrzeby biegaczy odpowiedzą na przykład membrany odznaczające się dużą oddychalnością, a jednocześnie bardzo lekkie – dobrym wyborem będzie tu na przykład model Pegasus Trail 4 Gore-tex.
Dlaczego stawiamy na Gore-tex?
Co sprawia, że Gore-tex to najpopularniejsza z używanych dziś w przemyśle odzieżowym membrana? Oczywiście jej najmocniejszym atutem jest komfort, który zapewnia użytkownikowi. Jeśli zadbasz o odpowiednie skarpetki (wełniane albo z przystosowanych do wędrówek syntetyków) możesz mieć pewność, że Twoja skóra pozostanie sucha nawet podczas przeprawy przez płytki strumień czy długich marszów w zacinającym deszczu. To samo dotyczy spodnich warstw odzieży: jeśli pod spód kurtki Gore-tex założysz koszulkę z oddychającego materiału (na przykład syntetyku z technologią Dri Fit od marki Nike), masz gwarancję długotrwałego komfortu podczas każdej wyprawy. Bawełna nie jest tu niestety najlepszym wyborem, gdyż pochłania wilgoć, ale odprowadza ją stosunkowo wolno. Łatwo dostrzec przewagę modeli wyposażonych w omawianą tu technologię szczególnie na przykładzie obuwia. Buty bezmembranowe, na przykład ze skórzaną wyściółką, są odczuwalnie cięższe, znacznie dłużej schną, są też trudne w pielęgnacji (modele z technologią Gore-tex wystarczy przepłukać od środka wodą z dodatkiem specjalnego płynu, aby pozbyć się wewnętrznych zanieczyszczeń). Technologia Gore- tex jest także trwała, ponieważ podstawowym tworzywem jest tu odporny, nie wchodzący w żadne reakcje polimer. Przy odpowiedniej konserwacji i użytkowaniu buty i ubrania z membraną będą w stanie przez długi czas chronić Cię na szlaku.
Gore-tex to technologia, bez której trudno dziś sobie wyobrazić nie tylko kurtki czy obuwie outdoor, ale także na przykład buty do biegania. Dopasuj słynną membranę do swojej ulubionej aktywności i ciesz się trwałym, funkcjonalnym i wspierającym Cię na każdym kroku produktem!